ANKETA Škola a korona vo svete 2

Na otázky o tom, ako prežívali koronu na školách v zahraničí, odpovedajú pedagógovia a rodičia detí zo slovenských vzdelávacích centier vo svete.

ISEIA , 8.2.2021

ISEIA - International Slovak Educational Institution and Association

ISEIA - Medzinárodný inštitút a asociácia slovenských vzdelávacích centier

ODPOVEDE NA ANKETU: ŠKOLA A KORONA VO SVETE

21 01 anketa.pdf

Ankety sa zúčastnilo 11 učiteliek z nasledujúcich krajín:

 • Austrália, Margareta Velichová Rebelos

 • Francúzsko, Betka de la Bouvrie

 • Chorvátsko, Boženka Dasovićová

 • Island, Oľga Kacianová

 • Kanada, Eva Hadzima

 • Nemecko, Jarmila Buchová

 • Rumunsko, Dr. Marka Kubelac

 • Švajčiarsko, Petra Ondrckova

 • USA, Mirka Budlong

 • USA, Ingrid Sivcova - Kuzma

 • Veľká Británia, Andrea Bakošová

pani učiteľka Andrea Bakosova/Sheffield/Velká Británia - učiteľka na primary school


tátne školy boli otvorené pre deti kľúčových pracovníkov a pre deti, ktoré spadajú do kategórie "vulnerable".

Po otvorení školy pre všetky deti boli deti rozdelené do malých bublín s presne vymedzeným priestorom, kde sa môžu pohybovať...Masky len na druhom stupni v spoločných priestoroch, nie v triedach. Moja škola - učitelia majú na výber, či chcú používať masku alebo nie. Bublinky po 10 žiakoch ..."

Uzatvorenie len bubliny, kde bol problem s koronou...

Pracovne listy pre deti, ktoré sa nemohli zúčastniť online vyučovania: "pracovné listy sa nosili domov, pravidelne telefonáty, či je všetko ok....Moja bublina to riešila cez pracovne listy a telefonáty - ale ja mám len 20 deti v bubline, tak zavol všetkým počas týždňa a odučiť veci na kvalifikácie nebolo až také náročné."

Učiteľov testujú raz týždenne, jeden učiteľ odmietol - vytvorili mu pracovne podmienky, aby chránili jeho a aj ostatných pracovníkov. Pravidla testovania žiakov sú v procese prípravy.

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

pani učiteľka Boženka Dasovićová, Chorvátsko - učiteľka základná škola

"Vytvorené sú oddelenia. Niektoré triedy sa pre početnosť žiakov rozdelili na dve triedy, aby sa v učebni mohol dodržiavať odstup. Žiaci sa navzájom nesmú "miešať" -vytvorené sú tzv. bubliny. ...V učebni žiaci rúška nenosia...učia sa stále v tej istej miestnosti ... prichádzajú učitelia ...ktorí záväzne musia mať rúška počas vyučovania. Na vchode do školy je dezinfekčný prostriedok, ktorým si záväzne musíme postriekať ruky (aj žiaci aj učitelia), na dezinfekciu topánok je postavená dezinfekčná čistiaca rohož. Každé ráno všetci si meriame teplotu (aj žiaci aj učitelia)."

"Keďže máme teraz online výučbu v reálnom čase podľa presne stanoveného rozvrhu, máme lepšiu kontrolu nad činnosťou a účasťou žiakov a nie je to už také chaotické a vyčerpávajúce ako bolo počas 1. vlny. Všetci žiaci sa musia riadne zúčastňovať. V prípade, že nie sú prítomní na Google Meet, zapisujeme ich do triednej knižky ako neprítomných a rodičia to musia ospravedlniť."

"Škola bola dobre vybavená - všetci žiaci dostali od Ministerstva školstva tablety, učitelia notebooky. Mali sem len dvoch - troch žiakov, ktorí mali problém s riadnou účasťou na dištančnej výučbe a to riešili triedni učitelia a pedagogička, ktorí často museli telefonovať rodičom a napomínať."

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

pani učiteľka Margareta Velichová Rebelos/ Adelaide/ Južná Austrália


V prvej vlne, "sa školy neuzavreli, upravili sa hygienické pravidlá v triedach...Časté umývanie a dezinfekcia rúk, vytvorila sa 'školská bublina'"

V tomto školskom roku sa školy "uzavreli iba na krátky 6 dňový lockdown v novembri, keď sa vyskytlo ohnisko nákazy. Keďže išlo len o krátku dobu, žiaci dostali voľno. Po návrate odporúčali deťom druhého stupňa a učiteľom rúška ešte dva týždne, kým sa ohnisko nepodarilo uhasiť."

" Rizikoví učitelia mali možnosť pracovať z domu na alternatívnych projektoch, táto možno sa využila predovšetkým keď bolo v oblasti ohnisko nákazy."

"V každej škole je 'school chaplain', na ktorého sa deti môžu obrátiť v prípade akýchkoľvek problémov, ktorý upozorní učiteľa, ak je nutná akákoľvek psychologická poradňa. Učiteľ to potom rieši priamo s rodičmi a poskytne informácie, ako vyhľadať externú pomoc."

"Testovanie je v našom štáte prístupné zadarmo komukoľvek s príznakmi v mobilných testovacích staniciach alebo klinikách, ktoré boli zriadené za týmto účelom. Nie je vyžadované povinné testovanie."

"V prvej dávke očkovania boli zdravotníci a zamestnanci v prvej línii, očakáva sa, že učitelia budú mať možnosť v druhej alebo tretej. Očkovanie je dobrovoľné.:

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

pani učiteľka Mirka Budlong, Chapel Hill, Severna Karolina, učiteľka secondary school


"Vyuka prebieha od oktobra do sucasnej doby nezmenena, stylom hybridneho vyucovania...Skupina A ziakov navstevuje fyzicky skolu dva dni v tyzdni a to v pondelky a v utorky. Skupina B je tiez v skole dva dni do tyzdna, ale vo stvrtky a v piatky. Streda je vyhradena na dialkovu vyuku a dezinfekciu skolskych priestorov. Sucastou hybridnej vyuky bola aj ponuka Virtualnej akademie pre studentov ktorych rodicia nechceli aby ich deti navstevovali skolu fyzicky.."

"Ucitelia pri nastupe do zamestnania dostavaju vlastny MacBook. Studentom bolo v prvej vlne poskytnute zapozicanie si laptop Chrombooks. Tato moznost bola dostupna od druheho tyzdna uzavretia skol..."

" ...kazdy student ma svoj vlastny laptop, poskytnuty skolou. Ak student potrebuje hot spot alebo iny druh interntoveho pripojenia, poziada o to skolu, ktora to sprostredkuje"

"Distancne ucim na zivo iba v stredu, nas synchronny den.V ten den ucim dve hodiny cez aplikaciu zoom.."

"Tento styl je v nasej skole zabehnuty od otvorenia skol a je to jednoduchy princip,ktory sa lahko naviguje. Tak isto to poskytuje moznost ucit menej ziakov sucastne a preto je aj uspesnejsi co sa tyka individualneho pristupu ku kazdemu studentovi. V sucasnosti v nasej skole nieje viac ako 10 deti v jednej triede v hociktory den.

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----


pani učiteľka Jarmila Buchová, Mníchov, Nemecko, učiteľka na Berufsschule, odborná zdravotná škola


"Od apríla 2020 do decembra 2020 učím hybridným spôsobom, takže som bola so žiakmi v kontakte osobne každý druhý týždeň a medzitým vždy online, formou streemovania vyučovania priamo z triedy."

"Každá trieda je u nás vybavená dokumentárnou kamerou, ktorá je napojená tak na počítač, ako aj na tabuľu prostredníctvom beamera. Pohyblivé rameno kamery umožňuje prenes obrazu zo stola ...., ale aj prenos obrazu z priestoru celej triedy. Zdieľaním obrazovky je zase možný dodatočný prenos obrazu z počítača, ..."

"Už v marci 2020 sme riešili na poradách rozdelenie tém na tie, ktoré žiaci musia absolvovať prezenčne a tie, ktoré je možné realizovať aj dištančne. Prezenčne išlo hlavne o odborné témy,... ako, meranie tlaku, meranie EKG, odber krvi a pod. Dištančnou formou...precvičovanie úloh z matematiky, samostatná práca s odborným textom a pod.

"Učíme iba online podľa bežného rozvrhu. Týždenne mám ako učiteľka 24 vyučovacích hodín spolu v 6 triedach. Striedame fázy výkladu hodinami zameranými mi na samostatnú prácu."

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

pani učiteľka, Oľga Kacianová/Reykjavík/Island

koly sa neuzavreli. Na veľmi krátke obdobie počas prvej vlny sa krátil vyučovací čas (10:00 - 13:00) a učilo sa v 2 blokoch, aby tí istí žiaci prichádzali celý týždeň do kontaktu s tými istými učiteľmi. Nasledujúci týždeň sa blok zmenil. Zrušili sa predmety, kde prichádza ku kontaktu žiakov (šport, dielne), ale neskôr (január 2021) sa posilnili voľnočasové aktivity, rodičia dostali špeciálny grant na športové aktivity ako kompenzáciu. Veľmi krátke obdobie (cca 2 týždne v septembri) sa nosili masky a deti si nesmeli požičiavať pomôcky (hlavne ceruzky). Zmenilo sa rozloženie nábytku v triede, každá trieda má určený vchod do školy, ktorý má používať, pridelené vlastné WC. Krátke časové obdobie počas prvej vlny nefungovali školské jedálne. Párkrát, hlavne po náhlej zmene opatrení, sa nevyučovalo v pondelok, pretože bol vyhlásený "organizačný deň".

"Dával sa dôraz na dobrú komunikáciu, hlavne s rodičmi, ktorí sú cudzinci a nerozprávajú po islandsky (a sledovali správy z krajiny svojho pôvodu)... komunikácia s rodičmi sa prekladala do mnohých jazykov, aby bolo isté, že odkazom porozumeli.

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

pani učiteľka, Ingrid Sivcova - Kuzma, New York, USA


"Každý štát a dokonca aj mestské časti majú iné pravidlá. Niektoré štáty otvorili školy v júni, iné vôbec neotvorili a pokračujú distančne od marca 2020 doteraz...

Mestské časti si robia ich pravidlá. New York mesto, public schools - zavreté všetko, o niekoľko kilometrov ďalej, napr. časť Long Island - všetko otvorené, deti chodia do školy prezenčne. Štát New York zadefinoval 7 dňový kĺzavý medián na 3% pozitívnych. Akonáhle municipálna časť prekročí 3%, školy sa zatvárajú.

"Vekovo starší učitelia dostali povolenie od školského odboru, aby mohli ostať doma a vyučovať z domu. Hovorilo sa im blended teacher. Ti učitelia, ktorí učili v škole, tým sa hovorilo in-person teacher."

"Forma bleneded (zmiešaného) vyučovania sa osvedčila, ale nikto sa nezamýšľal napr. nad tým, ako zmanažovať viacpočetnú skupinu deti, súrodencov. Ksú v rodine tri deti a majú napr. deň, ksú doma, nemajú pohodlie sa venovať dištančnému vyučovaniu. Veľa rodičov ostalo na home office a sťažovali sa, že sa nevenovali práci dostatočne, pretože boli doma aj deti..."

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

pani učiteľka, Petra Ondrckova Zurich Švajčiarsko

koly sa uzavreli 16.3.2020 a 11.5.sa deti vrátili do školy. Najprv iba z dvojfázovom vyučovaní. Polovica triedy doobeda a polovica poobede. Prestávky boli naplánované tak, aby sa deti z rôznych tried nestretli. Druhy týždeň naopak. V júni sme ako-tak prešli na “normálne” vyučovanie...Školy boli doteraz od septembra celý čas otvorené."

"Masky deti počas prvej vlny nemuseli nosiť. Iba učitelia. Deti mohli komunikovať a hrať sa podľa určených bublín.

Učitelia nad 65 rokov a tehotné učiteľky museli nosiť rúško. Učiteľky nosili rúška alebo ochranu z plexiskla na tvári. Vyhýbali sa priamemu kontaktu s deťmi. Jedlo nesmeli zdieľať. A spoločné akcie boli zrušené.,,"

..." Od septembra "Učitelia nosia rúška v prípade, že nie je možné dodržať odstup 1,5m... Testovanie je iba v prípade kontaktu s pozitívne testovaným, alebo príznakom corony. Neviem o tom že by sa niekto odmietol dat testovať."

"Učiteľky zadávali úlohy na cely týždeň pomocou spoločnej aplikácie. 2-3 krát kontaktovali jednotlivo deti."

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----


pani učiteľka, Betka de la Bouvrie, Pariz, Francúzsko


Školy sa uzavreli 16/03/2020. Otvorenie prebiehalo postupne. Čiastočne 12.aprila, deti boli rozdelené do skupín (max.10 deti jeden týždeň), rodičia mali na výber, museli podpísať formulár, že boli poučení o situácii, prípadných rizikách. Následne prezident oznámil otvorenie všetkých škôl 14. júna do konca školského roka.:

"školy boli doteraz od septembra celý čas otvorené."

"Testovanie bude na dobrovoľnej báze. Plány s očkovaním tejto samostatnej kategórie učiteľov nie sú precízne. Minister školstva sa zasadzuje za to, aby boli všetci učitelia zaočkovaní najneskôr v marci."

"Myslím si, že sa Francúzsko z 1.vlny korony dosť poučilo a chválim postup ponechania otvorenia škôl. Momentálne sa veľa diskutuje o blížiacich sa dňoch, náš minister školstva sa s najväčším možným úsilím snaží, aby školy boli otvorené stale. Je to veľmi dôležité, pretože žiadne dištančné nenahradí priamu účasť, ktorá má dôsledok nielen v poznávacej oblasti, no i sociálnej."

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

pani učiteľka Dr. Marka Kubelac, Gemelčička, Rumunsko - pani učiteľka na základnej škole


Školy sa uzavreli 11. marca a do konca školského roka sa už neotvoril.

14. septembra sa školy otvorili ... nosenie rúšok, odstup, pravidelná dezinfekcia, nastal tzv. semafor, zelený- všetci žiaci do škôl, žltý - škôlka, I. stupeň v škole, ostatní online, červený- všetci online. Toto trvalo až do 9. novembra, odvtedy online všetci až do konca semestra, čiže do 29. januára. Teraz vláda rozhodla, že sa opäť pôjde do škôl, ale zase podľa semaforov."

"O testovaní sa nehovorí nič, každý ide na vlastnú zodpovednosť a podľa toho ako sa cíti ráno pred vyučovaním."

"Učilo sa najviac cez Zoom.. ja osobne 6 hodín týždenne... zmeny v rozvrhu sa nerobili, žiaci, ktorí nemali prístup na internet dostavali pracovné listy (tie dodával šofér mikrobusu), alebo sa posielali cez WhatsApp, messenger..."

"Ministerstvo sľúbilo tablety, ale tie prišli až koncom decembra, alebo v horšom prípade teraz v januári."

-- kompletné odpovede na anketu nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE-----

Dr.Eva Hadzima, Kanada, Alberta - Calgary


koly sa uzavreli 16.3.2020-30.6.2020. 8.9.2020 znovu otvorenie škôl v Alberte.

iaci v maskách, k je viac aka 15 študentov do 15 rokov, alternácia vyučovania (ráno/poobede). .. Žiaci nad 15 rokov iba online vyučovanie."

"Vyučovanie prebiehalo iba 8.9.2020-24.11.2020, potom lockdown do 11.1.2021. Školy zatiaľ vyučujú: od 7 ročníka od 4.1.2021 do 11.1.2021.... Vyučuje sa cez Google classroom, 6-7 hodín denne."

--- kompletné odpovede na otázky ankety nájdete v dokumente ŠKOLA A KORONA VO SVETE----

ANKETA OTÁZKY ČASŤ A: Prvá vlna korony (03-08 2020)

1. Ako reagoval štátny školský systém na prvú vlnu korony?

2. V prípade, že sa štátne školy počas prvej vlny úplne ZATVORILI (1. Lockdown), napíšte prosím termín uzavretia škôl vo Vašej krajine.

3. V prípade, že boli u Váš štátne školy zavreté, popíšte podrobne, kedy a ako prebiehalo opätovné OTVORENIE tried pre deti.

4. Ako sa zmenili hygienické a iné pravidlá v triedach pre žiakov (vytváranie bublín, vyučovanie v turnusoch, odstupy v triedach, masky počas vyučovania, zmena rozvrhu hodín a pod.)

5. Aké ste mali opatrenia pre rizikových učiteľov - učitelia so zdravotnými problémami, učitelia vekovo starší a pod.

6. Ako sa zmenila práca učiteľov počas 1. vlny korony (spôsob vyučovania, špeciálne školenia, zmena rozvrhu hodín a pod.)


7. DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE:

a) Ako školy riešili technické vybavenie žiakov a učiteľov v prípade online vyučovania?

b) Ako školy riešili detí, ktoré sa nezúčastňovali dištančného vyučovania?

c) Aké pravidlá boli na školách v súvislosti s dištančným vzdelávaním?


8. Akú psychologickú podporu poskytovala škola deťom, učiteľom a rodičom?

9. Iné zaujímavosti, postupy, opatrenia z prvej vlny korony:


ANKETA OTÁZKY ČASŤ B: Školský rok 2020/21 (09 - 12 2020)

1. Štátne školy - resp. triedy sa uzavreli

2. V prípade, že sa školy - alebo niektoré ročníky - uzavreli a deti mali dištančné vzdelávanie:

a) zadefinujte dané ročníky, školy ..

b) napíšte termín uzavretia škôl

Ako sa zmenila práca učiteľov (spôsob vyučovania, špeciálne školenia, zmena rozvrhu hodín a pod.).


4. DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE:

a) Ako školy riešia technické vybavenie žiakov a učiteľov v prípade online vyučovania?

b) Ako školy riešia detí, ktoré sa nezúčastňujú dištančného vyučovania?

c) Aké pravidlá sú na školách v súvislosti s dištančným vzdelávaním?


5. DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE: Ako prebieha dištančné vzdelávanie u Vás?

a) Koľko hodín denne online video konferencie - a cez aký program?


6. Akú psychologickú podporu poskytovala škola žiakom, učiteľom a rodičom?

7. Aké sú Vaše skúsenosti s hybridným vzdelávaním (jedna skupina triedy v škole, druhá doma - následne výmena)

8. Iné zaujímavosti, postupy, opatrenia:


ANKETA ČASŤ C: Plány na rok 2021

1. V prípade dištančného vzdelávania: dokedy minimálne sa plánuje vyučovať IBA dištančne?

2. Aké sú pravidlá, reps. plány na testovanie detí, učiteľov a žiakov na korona vírus. Existujú pravidlá, ako sa bude postupovať v prípade, že sa niekto odmietne testovať?

3. Aké sú plány očkovanie učiteľov proti korona vírus? Existujú pravidlá, čo v prípade, ak sa učitelia odmietnu zaočkovať?

4. Aké sú plány očkovanie učiteľov proti korona vírus? Existujú pravidlá, čo v prípade, ak sa učitelia odmietnu zaočkovať?

5. Aké sú plány na riešenie maturitných a končiacich ročníkov a ich záverečných skúšok?

6. Srdečne ĎAKUJEME za vyplnenie dotazníka. Tu je ešte priestor pre iné postrehy a odporúčania

ZAPOJTE SA A PODEĽTE SA O SVOJE SKÚSENOSTI

O stave školských systémoch počas korony referujú učitelia našich slovenských vzdelávacích centier ISEIA vo svete v rámci rôznych akcií projektu

"COVIDOVÁ" ŠKOLA - KORONA VO SVETE

SÉRIA ČLÁNKOV K TÉME: Školstvo je spolupráca

KORONA VO SVETE

Informácie o školských systémoch zo sveta